Mazda 6

i-ACTIVSENSE ile gelişmiş güvenlik teknolojisi

Bu otomobilin olağanüstü güvenlik performansı, inanılmaz bir hafiflik ve güç sunan SKYACTIV-GÖVDE materyalleriyle başlar. Mazda6 güçlü özelliklerini ve Euro NCAP'ten aldığı beş yıldız derecesini, kapsamlı etkin güvenlik özellikleri paketi i-ACTIVSENSE ile daha da güçlendiriyor. Yeni Sürücü Dikkati Uyarısı (DAA), sürüşünüzü izler ve mola vermeniz gerektiğinde sizi uyarır. Akıllı Şehir İçi Fren Desteği ise başka bir araca çok fazla yaklaştığınızda otomatik olarak fren yapar.

Şerit Takip Destek Sistemi (LAS)

Şerit Koruma Destek Sistemi (LAS), aracı yandaki şeride doğru sürdüğünüzü algılar ve sizin yerinize direksiyonu düzeltir.

Yeni Şerit Takip Destek Sistemi (LAS), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemini (LDW) tamamlar. Aracınızın şeritteki konumunu izleyerek yoğun otobanlarda sürüşü daha güvenli hale getirmek için tasarlanmıştır.

Yandaki şeride doğru kaymaya başladığınızda sistem sesli bir uyarı verir, ardından da güvenle ilerlemeyi sürdürmeniz için direksiyonu otomatik olarak düzeltir.

 

Sürücü Dikkat Uyarısı (DAA)

Sürücü Dikkati Uyarısı (DAA), daha güvenli bir gece sürüşü için yorgun olduğunuzu algılar ve mola vermenizi önerir.

Sürücü Dikkat Uyarısı (DAA), yorgunluğa bağlı olarak sürüş şeklinizde oluşan değişiklikleri algılayacak biçimde tasarlanmıştır. Sürüş davranışınızı sürekli olarak izler ve yorulduğunuzda hemen göz hizanızda görüntülenerek mola vermenizi öneren bir uyarı simgesi gösterir.

 

Adaptif LED Ön Farlar (ALH)

Sistem, her zaman en iyi görünürlüğe sahip olmanız için bağımsız olarak kontrol edilen dört lamba içerir.

Yeni Adaptif LED Ön Farlar (ALH), önünüzdeki her şeye tepki vererek olağanüstü bir gece görünürlüğü sağlar. Sistem, size mükemmel bir görüş alanı sağlarken diğer sürücülerin gözünü kamaştırmamak için trafik koşullarına göre uzun ve kısa farlar arasında otomatik geçiş yapar.

Yeni otoban modu, geniş yollarda yüksek hızlarda ilerlerken daha uzun mesafeli görünürlük sağlamak için hüzmeyi artırır. Geniş kısa far kapsamıysa kavşaklarda daha iyi bir görüş alanına sahip olmanıza olanak tanır. Virajlarda dönerek gece sürüşünü hem siz hem de yoldaki diğer kişiler için daha güvenli hale getiren Adaptif Ön Far Sistemi (AFS) de dahildir.

 

Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS) Sorun yaratacak çarpmaları önler

Arka tamponda tüm engelleri algılayan bir ultrasonik dalga sensörü bulunur.

Güvende kalmanızı sağlamak ve düşük hızda oluşan çarpma riskini azaltmak için tasarlanan sistem, öndeki araçla aranızdaki mesafeyi ve mesafenin kapanma hızını izleyerek yaklaşık 30 km/s ve daha düşük hızlarda olası bir çarpma durumu söz konusu olduğunda otomatik olarak fren yapar. Bu özellik, radar sensörlerinden yararlanarak yaklaşık 8 km/s ve daha düşük hızlarda geri viteste giderken çarpma darbesini azaltmaya veya çarpmanın tamamen önlenmesine yardımcı olur.

 

Arka Trafik Uyarısı (RCTA)

Arka tamponda bulunan ultrasonik dalga sensörü, Mazda6'nızı geri vitese aldığınızda etkinleşerek arka tarafta herhangi bir engel algılandığında sizi uyarır.

Mazda6'ınızı geri vitese aldığınızda etkinleşen sistem, örneğin bir park alanından geri viteste çıkarken aracın arkasına yaklaşan tüm araçlara ilişkin uyarı verir. Sesli uyarı ve kapı aynasında yanıp sönen sinyal, güvenli olmayan bir mesafede bulunan engelleri size bildirir. Otomobilinizin arkasındaki alan boşalınca alarm durur ve otomobilinizi güvenle geri sürmenize olanak verir.

 

Kör Nokta İzleme Sistemi (BSM)

Mazda6'nın radar tabanlı sistemi, kör noktanıza bir araç girdiğinde uyarı verir.

Uygun şekilde ayarlanmış aynalar, sürücünün yandaki araçları her zaman tam olarak görmesini sağlayamayabilir. Mazda6'nın radar tabanlı sistemi, kör noktanıza bir araç girdiğinde uyarı verir. Şerit değiştireceğinize ilişkin sinyal verdiğinizde veya sürüş sırasında bir araç arkadan 45 metreye kadar yaklaştığında, sistem sizi sesli bir uyarı alarmıyla ve kapı aynalarındaki sinyal lambalarını yakıp söndürerek uyarır. Otomobilinizin arkasındaki alan boşalınca alarm durur ve güvenle şerit değiştirmenize olanak verir.